Kiedy zdecydowac sie na druk cyfrowy

Jeden z najczęstszych dylematów przy współpracy z drukarnią to wybór konkretnej techniki: wybrać technologię druku cyfrowego czy może druk offsetowy? Decyzję powinniśmy podejmować uwzględniając specyfikę zamówienia oraz jego nakład. Druk cyfrowy jest najlepszym rozwiązaniem przy niskim nakładzie i wtedy, kiedy zależy nam na szybkiej realizacji, dlatego można go wykorzystać do m.in. tworzenia materiałów reklamowych.

Druk w ekspresowym tempie

Druk cyfrowy charakteryzuje się tym, że do skorzystania z tej metody nie potrzeba wcześniej przygotowywać formy drukarskiej. Dzięki temu jest to najszybszy sposób na wydrukowanie materiałów najwyższej jakości. Wystarczy, że projekt zostanie dostarczony w formie pliku komputerowego, a drukarnia będzie mogła niemal natychmiast zrealizować zlecenie. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie, kiedy potrzebujemy otrzymać wydruki „na już”, np. do ukończenia projektu lub przygotowania promocji wydarzenia na ostatnią chwilę. Druk cyfrowy to najszybsza metoda druku. Pod względem jakości nie ustępuje jednak innym rozwiązaniom. Z druku cyfrowego warto korzystać, kiedy potrzebne jest przygotowanie materiałów potrzebnych do pracy. Są nimi np. raporty, analizy oraz materiały biznesowe i szkoleniowe. Wydruki tą metodą są często dostępne już dzień po przekazaniu zlecenia, a niekiedy nawet „od ręki”.

Druk niewielkiej ilości materiałów

Druk cyfrowy sprawdza się doskonale, kiedy potrzebne jest wykonanie małego zamówienia. Pozwala on oszczędzić zarówno na czasie, jak i na kosztach, ponieważ sama faza przygotowania do druku jest bardzo krótka. Druk cyfrowy można także wykorzystać do realizacji nietypowych zamówień, które wymagają personalizacji nakładu. Może się to objawiać np. innym wyglądem każdej ze stron, różnicą w grafice, danych osobowych, a wszystkie zaprojektowane zestawy mogą zostać wydrukowane w kilku egzemplarzach.

Druki reklamowe

Druk cyfrowy jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem przy tworzeniu gadżetów reklamowych jak np. ulotki, bannery czy plakaty. Zazwyczaj powstają one w dużej ilości i nie muszą być wykonane w wybitnej jakości (choć druk cyfrowy nie ustępuje pod tym względem innym rozwiązaniom). Druki reklamowe dzięki technologii cyfrowej mogą zostać wykonane znacznie szybciej, nie tracąc przy tym na ich jakości.